Classic Grand Besançon Doubs: Ranking – News

This Friday, Jesus Herrada (Cofidis) won the second edition of the Classic Grand Besançon Doubs (1.1), held over a distance of 177.5 kilometers between Besançon and the Belvédère de Montfaucon. The Spaniard beat teammates Victor Lafay and Alexis Vuillermoz (TotalEnergies).
Jesus Herrada replaces Biniam Girmay (Intermarché-Wanty-Gobert) on the list of winners of the race.

Unofficial Ranking:
1. HERRADA Jesus COFIDIS ESP the 177.5 km in 4h25’55” (average 40.05 km/h)
2. LAFAY Victor COFIDIS FRA 05”
3. VUILLERMOZ Alexis TOTAL ENERGIES FRA ”
4. CRAS Steff LOTTO SOUDAL BEL”
5. GESBERT Elie TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 07”
6. O’CONNOR Ben AG2R CITROEN TEAM FROM 08”
7. CHAMPOUSSIN Clement AG2R CITROEN TEAM FRA”
8. MONIQUET Sylvain LOTTO SOUDAL BEAUTIFUL ”
9. MOLARD Rudy GROUPAMA-FDJ FRA 12”
10. BADILATTI Matteo GROUPAMA-FDJ SUI 13”
11. *DELBOVE Joris ST MICHEL-AUBER 93 FRA 31”
12. BERTHET Clément AG2R CITROEN TEAM FRA 53”
13. ROLLAND Pierre B&B HOTELS-KTM FRA”
14. PINOT Thibaut GROUPAMA-FDJ FRA 54”
15.ERIKSSON Lucas RIWAL CYCLING TEAM SWE”
16. ROCHAS Remy COFIDIS FRA 59”
17. PARET MALER Aurélien AG2R CITROEN TEAM FRA 01’15”
18. BREGNHØJ Mathias RIWAL CYCLING TEAM DEN 01’20”
19. WIRTGEN Luc BINGOAL PAUWELS SAUCES LUX 01’22”
20. MARIAULT Axel TEAM U NANTES ATLANTIC FRA 01’25”
21. BOL Jetse BURGOS-BRA NED ”
22. RIES Michel TEAM ARKEA-SAMSIC LUX ”
23. RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTALENERGIES ESP 01’28”
24. * COBO CAYON Ivan EQUIPO KERN PHARMA ESP 01’47”
25. GENIETS Kevin GROUPAMA-FDJ LUX 01’51”
26. JOUSSEAUME Alan TOTALENERGIES FR 02’03”
27. CABOT Jeremy TOTALENERGIES FRA 02’19”
28. SCHÄVE Viktor LOTTO SOUDAL BEL 02’27”
29. DELAPLACE Anthony TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 02’47”
30. BONNEU Kamiel SPORT VLAANDEREN-BALO BEL 03’03”
31. CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA 03’26”
32. FERNANDEZ Ruben COFIDIS ESP 03’30”
33. * MIQUEL DELGADO Pau EQUIPO KERN PHARMA ESP 04’12”
34. ADRIA OLIVERAS Roger EQUIPO KERN PHARMA ESP ”
35. GRELLIER Fabien TOTALENERGIES FRA”
36. GUGLIELMI Simon TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 05’23”
37. HOLMES Matthew LOTTO SOUDAL GBR 05’56”
38. ROUX Anthony GROUPAMA-FDJ FRA 06’10”
39. WELLS Tim LOTTO SOUDAL BEL 06’59”
40. BOUET Maxime TEAM ARKEA-SAMSIC FRA”
41. GUERIN Alexis TEAM VORARLBERG FR 07’36”
42. ZOIDL Riccardo TEAM VORARLBERG AUT 07’53”
43. ROSSETTO Stéphane ST MICHEL-AUBER 93 FRA 08’17”
44. GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 08’41”
45. DOUBEY Fabien TOTALENERGIES FRA 09’22”
46. ​​​​​​HEIDEMANN Miguel B&B HOTELS-KTM GER ”
47. DUCHESNE Antoine GROUPAMA-FDJ CAN 09’35”
48. MADRAZO RUIZ Engel BURGOS-BH ESP 12’53”
49. MERTENS Julian SPORT VLAANDEREN BALO BEL”
50. FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo TEAM ARKEA-SAMSIC COL”
51. JEGAT Jordan TEAM U NANTES ATLANTIC FRA”
52. PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA”
53. LAGREE Adrien B&B HOTELS-KTM FRA”
54. LOPEZ CARAVACA Jordi EQUIPO KERN PHARMA ESP 13’03”
55. CARISEY Clément GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA”
56. LEVEAU Jérémy GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA”
57. VAN NIEKERK Morne ST MICHEL-AUBER 93 RSA ”
58. pelegri ferrandis oscar burgos bra esp”
59. OURSELIN Paul TOTALENERGIES FRA”
60. DANES Leo TEAM U NANTES ATLANTIC FRA”
61. BONNEFOIX Edouard NICE METROPOLE COTE D`A FRA”
62. CARDIS Romain ST MICHEL-AUBER 93 FRA”
63. * JOALLAND Yael TEAM U NANTES ATLANTIC FRA”
64. FERASSE Thibault B&B HOTELS-KTM FRA”
65. URRUTY Maxime NICE METROPOLE COTE D`A FRA”
66. TIZZA Marco BINGOAL PAUWELS ITA SAUCES 14’10”
67. MOLLY KENNY BINGOAL PAUWELS BEL SAUCES ”
68. WINTER Jonathan B&B HOTELS-KTM FRA”
69. MERTZ Remy BINGOAL PAUWELS SAUCES BEL 14’39”
70. * BERCKMOES Jenno SPORT VLAANDEREN-BALO BEL 16’04”
71. MOLENAAR Alexander BURGOS-BH NED 17’06”
72. * PARISELLA Raphael B&B HOTELS-KTM CAN 17’23”
73. ORTS LLORET Felipe BURGOS-BH ESP 17’26”
74. DEBEAUMARCHE Nicolas ST MICHEL-AUBER 93 FRA 17’42”
75. * BRENNSÆTER Trym EF EDUCATION-NIPPO DEV NOR 18’01”
76. MC DUNPHY Conn EVOPRO RACING IRL ”
77. * SØGAARD ​​​​​​Kasper Viberg RIWAL CYCLING TEAM DEN 18’43”
78. VERHEYEN Maarten EVOPRO RACING BEL 19’23”

Outside Time (Time: 4h47’11” – 21’16”)
79. DE WILDE Gilles SPORT VLAANDEREN-BALOISE 04h47’33
80. MAINGUENAUD Tom GO SPORT-ROUBAIX LILLE METROPOLE 04h47’33
81. FRETIN Milan SPORT VLAANDEREN-BALOISE 04h47’33
82. LAURANCE Axel B&B HOTELS-KTM 04h47’33
83. MEENS Johan BINGOAL PAUWELS SAUCES WB-10015678719-04h47’33
84. VAHTRA Norman GO SPORT-ROUBAIX LILLE METROPOLE 04h47’33
85. TOUMIRE Hugo COFIDIS 04h50’21
86. RICHARD Louis TEAM U NANTES ATLANTIC 04h50’21
87. ISHIGAMI Masahiro EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM 04h52’32
88. JENNI Luca EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM 04h54’19

non-starter:
LEROUX Samuel GO SPORT-ROUBAIX METROPOLE LILLE

Give up:
HANNINEN Jaakko AG2R CITROEN TEAM
MASTER Thomas COFIDIS
ZINGLE Axel COFIDIS
LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA-FDJ
VENNER Quentin BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
PAASCHENS Mathijs BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
OKAMIKA BENGOETXEA Other BURGOS BRA
EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS BRA
SANCHEZ LOPEZ Eugenio EQUIPO KERN PHARMA
GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA
RUIZ SEDANO Ibon EQUIPO KERN PHARMA
HERREGODTS Rune SPORT VLAANDEREN-BALOISE
WEEMAES Sasha SPORT VLAANDEREN-BALOISE
FREDERIKSEN Oliver Wulff EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
STEHLI Felix EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
KEOGH Cian EVOPRO RACING
MORIARTY Tom EVOPRO RACING
MC LAUGHLIN Mitchell EVOPRO RACING
GUINET Dylan EVOPRO RACING-10014365478
ŠIŠKEVICIUS EVALDAS GO SPORT-ROUBAIX METROPOLE LILLE
VERMEULEN Emiel GO SPORT-ROUBAIX METROPOLE LILLE
BERLIN Antoine NICE METROPOLIS COTE D`AZUR
DELACROIX Tristan NICE METROPOLE COTE D`AZUR
GOUBERT Jean NICE METROPOLIS COTE D`AZUR
MIFSUD AndrÈa NICE METROPOLE COTE D`AZUR
VINJEBO Emil RIWAL CYCLING TEAM
LISSON Christoffer RIWAL CYCLING TEAM
PACKAGE Tom TEAM U NANTES ATLANTIC
RICHARD ANDRADE Florian TEAM U NANTES ATLANTIC
AMANN Dominik TEAM VORARLBERG
REUTIMANN Matthias TEAM VORARLBERG
RIEGLER Nikolas TEAM VORARLBERG
MALDONADO Anthony ST MICHEL-AUBER 93
MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93

Thanks to Lucas Grandjean – www.votrecourse.com

Leave a Comment