Tour of Jura: Ranking – News

Ben O’Connor (AG2R Citroën Team) won the 19th edition of the Tour du Jura Cycliste (1.1) this Saturday, held over a distance of 169.8 kilometers between Champagnole and Nozeroy. The Australian beat Jesus Herrada (Cofidis) after a two-man sprint. Axel Zingle (Cofidis) completes the podium.
Ben O’Connor replaces his teammate Benoît Cosnefroy on the list.

Ranking :
1. O’CONNOR Ben AG2R CITROEN TEAM OUT the 169.8 km in 4h04’31” (average 41.666 km/h)
2. HERRADA Jesus COFIDIS ESP
3. ZINGLE Axel COFIDIS FRA 19”
4. SIMON Julien TOTALENERGIES FRA 22”
5. GODON Dorian AG2R CITROEN TEAM FRA 24”
6. GESBERT Elie TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 27”
7. CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FRA”
8. PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM FRA 30”
9. MOLARD Rudy GROUPAMA-FDJ FRA 34”
10. CHAMPOUSSIN Clément AG2R CITROEN TEAM FRA”
11. BREGNHØJ Mathias RIWAL CYCLING TEAM DEN 37”
12. GENIETS Kevin GROUPAMA-FDJ LUX 44”
13. DOUBEY Fabien TOTALENERGIES FRA 52”
14. JOUSSEAUME Alan TOTALENERGIES FRA 57”
15. ROCHAS Remy COFIDIS FRA 01’16”
16. WINTER Jonathan B&B HOTELS-KTM FRA 01’24”
17. MERTZ Remy BINGOAL PAUWELS SAUCES BEAUTIFUL ”
18. GRELLIER Fabien TOTALENERGIES FR 01’34”
19. MIFSUD Andréa NICE METROPOLE COTE D`A FRA 01’42”
20. BERTHET Clément AG2R CITROEN TEAM FRA 01’59”
21. FERRON Valentin TOTAL ENERGIES FRA 02’39”
22. MARIAULT Axel TEAM U NANTES ATLANTIC FRA 03’32”
23. OURSELIN Paul TOTALENERGIES FRA 04’54”
24. CABOT Jeremy TOTALENERGIES FRA”
25. LAFAY Victor COFIDIS FRA”
26. HERREGODTS Rune SPORT VLAANDEREN-BALO BEL 05’49”
27. SCHÄVE Viktor LOTTO SOUDAL BEL ”
28. BOUET Maxime TEAM ARKEA-SAMSIC FRA”
29. MADRAZO RUIZ Angel BURGOS-BRA ESP”
30. Jérémy LEVEAU GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA”
31. MOLLY KENNY BINGOAL PAUWELS BEL SAUCES ”
32. MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93 FRA”
33. ROLLAND Pierre B&B HOTELS-KTM FRA 05’59”
34. * DELBOVE Joris ST MICHEL-AUBER 93 FRA 06’05”
35. CARISEY Clément GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA 06’31”
36. PAASCHENS Mathijs BINGOAL PAUWELS SAUCES NED 08’18”
37. * BERCKMOES Jenno SPORT VLAANDEREN-BALO BEL 10’59”
38. ROUX Anthony GROUPAMA-FDJ FRA”
39. GUGLIELMI Simon TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 11’16”
40. RIES Michel TEAM ARKEA-SAMSIC LUX 13’15”
41. DUCHESNE Antoine GROUPAMA-FDJ CAN”
42. HEIDEMANN Miguel B&B HOTELS-KTM GER ”
43. HARDY Romain TEAM ARKEA-SAMSIC FRA”
44. ERIKSSON Lucas RIWAL CYCLING TEAM SWE 13’27”
45. FERNANDEZ Ruben COFIDIS ESP 13’35”
46. ​​​​ROSSETTO Stéphane ST MICHEL-AUBER 93 FRA 13’59”
47. LOPEZ CARAVACA Jordi EQUIPO KERN PHARMA ESP 14’38”
48. LISSON Christoffer RIWAL CYCLING TEAM DEN 15’01”
49. EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS-BRA ESP”
50. * MAINGUENAUD Tom GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA”
51. DE WILDE Gilles SPORT VLAANDEREN-BALO BEL”
52. BONNEU Kamiel SPORT VLAANDEREN-BALO BEL”
53. OKAMIKA BENGOETXEA Ander BURGOS-BH ESP”
54. JEGAT Jordan TEAM U NANTES ATLANTIC FRA”
55. MALDONADO Anthony ST MICHEL-AUBER 93 FRA”
56. GUERIN Alexis TEAM VORARLBERG FRA ”
57. WIRTGEN Luc BINGOAL PAUWELS SAUCES LUX ”
58.OWSIAN Lukasz TEAM ARKEA-SAMSIC POL”
59. LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA-FDJ FRA”
60. CARDIS Romain ST MICHEL-AUBER 93 FRA”
61. REUTIMANN Matthias TEAM VORARLBERG SUI”
62. DELACROIX Tristan NICE METROPOLE COTE D`A FRA”
63. CHAMPION Thomas COFIDIS FRA”
64. * TOUMIRE Hugo COFIDIS FRA”
65. VAHTRA Norman GO SPORT-ROUBAIX LILLE EAST”
66. * JOALLAND Yael TEAM U NANTES ATLANTIC FRA”
67. MC DUNPHY Conn EVOPRO RACING IRL 16’06”
68. * LAURANCE Axel B&B HOTELS-KTM FRA 16’54”
69. LAGREE Adrien B&B HOTELS-KTM FRA”
70. ZOIDL Riccardo TEAM VORARLBERG AUT 16’56”
71. * BRENNSÆTER Trym EF EDUCATION-NIPPO DEV NOR ”
72. SANCHEZ LOPEZ Eugenio EQUIPO KERN PHARMA ESP 17’05”
73. *MIQUEL DELGADO Pau EQUIPO KERN PHARMA ESP ”
74. GALVAN FERNANDEZ Francisco EQUIPO KERN PHARMA ESP”
75. MOLENAAR Alexander BURGOS-BH NED ”
76. BOL Jetse BURGOS BRA NED 18’07”
77. DANES Leo TEAM U NANTES ATLANTIC FRA 18’25”

Out of Time (Time: 4h24’04” – 19’33”)
78. GUINET Dylan EVOPRO RACING 04h32’04

Non-runners:
MERTENS Julian SPORT VLAANDEREN-BALOISE
LEROUX Samuel GO SPORT-ROUBAIX METROPOLE LILLE

Give up:
LAPEIRA Paul AG2R CITROEN TEAM
PFLUGRECHT Jensen GROUPAMA-FDJ
HOLMES Matthew LOTTO SOUDAL
CRAS Steff LOTTO SOUDAL
MONIQUET Sylvain LOTTO SOUDAL
WELLS Tim LOTTO SOUDAL
FERASSE Thibault B&B HOTELS-KTM
PARISELLA Raphael B&B HOTELS-KTM
MEENS Johan BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
VENNER Quentin BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
TIZZA Marco BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
PELEGRI FERRANDIS Oscar BURGOS BRA
ORTS LLORET Felipe BURGOS BRA
ADRIA OLIVERAS Roger EQUIPO KERN PHARMA
COBO CAYON Ivan EQUIPO KERN PHARMA
RUIZ SEDANO Ibon EQUIPO KERN PHARMA
FRETIN Milan SPORT VLAANDEREN-BALOISE
WEEMAES Sasha SPORT VLAANDEREN-BALOISE
FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo TEAM ARKEA-SAMSIC
FREDERIKSEN Oliver Wulff EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
JENNI Luca EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
ISHIGAMI Masahiro EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
STEHLI Felix EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
KEOGH Cian EVOPRO RACING
MORIARTY Tom EVOPRO RACING
VERHEYEN Maarten EVOPRO RACING
MC LAUGHLIN Mitchell EVOPRO RACING
ŠIŠKEVICIUS EVALDAS GO SPORT-ROUBAIX METROPOLE LILLE
VERMEULEN Emiel GO SPORT-ROUBAIX METROPOLE LILLE
BERLIN Antoine NICE METROPOLIS COTE D`AZUR
BONNEFOIX Edouard NICE METROPOLIS COTE D`AZUR
GOUBERT Jean NICE METROPOLIS COTE D`AZUR
URRUTY Maxime NICE METROPOLIS COTE D`AZUR
SŸGAARD ​​​​​​Kasper Viberg RIWAL CYCLING TEAM
VINJEBO Emil RIWAL CYCLING TEAM
PACKAGE Tom TEAM U NANTES ATLANTIC
RICHARD Louis TEAM U NANTES ATLANTIC
RICHARD ANDRADE Florian TEAM U NANTES ATLANTIC
AMANN Dominik TEAM VORARLBERG
RIEGLER Nikolas TEAM VORARLBERG
DEBEAUMARCHE Nicolas ST MICHEL-AUBER 93
VAN NIEKERK Morne ST MICHEL-AUBER 93

Thanks to Lucas Grandjean – www.votrecourse.com

Leave a Comment